Головна сторінка

Основи спілкування

з поліцією

Лекцiя 14

Кримінальний процес: загальні аспекти

ПОДIЛИТИСЯ У СОЦМЕРЕЖАХ:

Якщо Вас або Ваших близьких звинуватили у вчиненні злочину, пам’ятайте, що лише діючи в межах правових норм можна допомогти у цій ситуації та не стати жертвою неправової поведінки поліцейських.

 

Для початку варто розібратися із термінологією.

 

Кримінальний процес – це діяльність органів досудового розслідування, судді, прокурора, яка чітко врегульована законодавствам і направлена на розкриття злочинів, викриття і покарання винних, а також система правовідносин, що виникають у перебігу цієї діяльності. Органи досудового розслідування – це слідчі підрозділи Національної поліції, Державної фіскальної служби (податкової міліції), СБУ, ДБР та детективні підрозділи НАБУ.

 

Саме тому кожен із нас, може бути учасником цього процесу – як у ролі свідка, потерпілого, так і у ролі підозрюваного, обвинуваченого, тобто того, хто переступив певну межу, встановлену кримінальним законодавством.

 

Моментом притягнення до кримінальної відповідальності є повідомлення особі про підозру. Саме з цього моменту держава офіційно оголошує, що вчиняє певні дії стосовно перевірки фактів вчинення саме вами того чи іншого кримінального правопорушення. Всі процесуальні та позапроцесуальні дії до цього – чи то відкриття оперативно-розшукової справи в порядку Закону України “Про оперативно-розшукову діяльність” чи внесення відомостей до ЄРДР (за виключенням випадку персональних злочинів, наприклад порушення декларування, передбаченого ст. 366-1 КК України чи постановлення завідомо неправосудного рішення, передбаченого ст. 375 КК України) – не утворюють жодних правових наслідків для Вас.

 

Але й підозра не дорівнює обвинувальний акт, рівно як обвинувальний акт не дорівнює обвинувальному вироку суду. Хоча фактично, згідно з статистичними даними, в Україні саме повідомлення про підозру тягне за собою 90% шанс засудження.

 

Врешті-решт, особа визначається винуватою у вчиненні злочину тільки після винесення вироку судом, що набрав законної сили. Тобто, процедура затримання та розслідування злочину мають лише обмежувати права особи і ніхто не має права називати її «злочинцем», поки вина не була встановлена. Це називається презумпцією невинуватості.

Питання та відповіді

01Коли в новинах чуєш, що особі вручили підозру, це означає, що її скоро засудять?

Підозра не дорівнює обвинувальний акт, рівно як обвинувальний акт не дорівнює обвинувальному вироку суду. Хоча фактично, згідно з статистичними даними, в Україні саме повідомлення про підозру тягне за собою 90% шанс засудження.

Лекцiї