Головна сторінка

Основи спілкування

з поліцією

Лекцiя 19

Взаємодія з правоохоронними органами: Як діяти, якщо виникають проблеми з поліцією

ПОДIЛИТИСЯ У СОЦМЕРЕЖАХ:

Як діяти, якщо виникають проблеми з поліцією

Поліція покликана захищати права та свободи людини. Але досить часто між звичайними людьми та поліцейськими стаються конфліктні ситуації. Інколи, причинами конфліктів стає низька правова обізнаність наших громадян, іноді це можна сказати і про поліцейських. Спробуємо розглянути декілька ситуацій, які можуть з вами трапитись.

Поліцейські зупинили вас, скоромовкою представились і, звертаючись  в грубій формі, вимагають показати, що у вас лежить в сумці. Формально вони виконали вимоги закону і мають право зазирати в речі людей, якщо мають підозру, що ви перевозите заборонені до обігу речі (тут варто сказати, що поліція завжди щось підозрює, з обґрунтованістю цих підозр можна посперечатись, але це не дуже ефективно). Проблемним моментом в цій ситуації є те, що звертання до вас було грубим.  

Ніколи не відповідайте грубістю на грубість. Все одно в результаті це може бути використано проти вас. Посміхніться, в спокійному тоні скажіть, що ви залюбки виконаєте всі законні розпорядження поліції, але звернення до вас на «ти» чи підвищений тон розмови ви вважаєте неприпустимим і небезпечним для себе.

У випадку, якщо поліцейські ніяк не реагують на це та продовжують грубити скажіть, що ви не розчули, як їх звати (це іноді дійсно буває важко) та попросіть щоб вони показали свої службові посвідчення. Якщо і це прохання було проігнороване – зателефонуйте 102 та повідомте оператора як вас звати, де ви знаходитесь та те, що якісь люди в формі поліцейських грубо висловлюються у ваш бік. Також зазначте, що вони відмовляються показувати свої документи і ви не можете пересвідчитись, чи це дійсно поліцейські. Попросіть надіслати до вас поліцейських, щоб встановити особи цих людей.

Також ви маєте знати, що всі дії поліції ви маєте право фіксувати на фото-відео камеру. Якщо поліцейські кажуть, що вони проти того, щоб їх знімали – нагадайте, що робота поліції є відкритою та прозорою. Якщо ж вони вважають, що ви зйомкою порушуєте їхні права – порекомендуйте їм звернутись до суду і в судовому процесі визначити чи дійсно ви мали право знімати чи ні.

Серйозною проблемою є практика «тіньових затримань». Це коли людині кажуть, що запрошують пройти у відділ поліції, а натомість фактично затримують. Не варто впиратись та чинити спротив. Спокійно зазначте, що ви не бажаєте спілкуватись з поліцією, але якщо це затримання, то ви не збираєтесь чинити опору, не маєте при собі заборонених предметів і прослідуєте у відділ поліції без сторонньої допомоги. Одразу зателефонуйте в центр безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 повідомте, хто ви, де знаходитесь та те, що поліцейські вас затримали та ведуть до відділку поліції. Попросіть, щоб туди під’їхав адвокат.

Якщо ви не змогли подзвонити зверніться з проханням викликати адвоката до чергового у відділку поліції. Це його прямий обов’язок. Також попросіть його встановити законність вашого затримання, розпитавши поліцейських, які вас.

Не забудьте також запитати у чергового чи є зараз на роботі відповідальний за затриманих працівник, якщо немає – попросіть видати вам пам’ятку для затриманих. Це важливо зробити до того моменту, поки ви не почали спілкуватись зі слідчим чи з іншими працівниками поліції.

Ввічливо спілкуйтесь з поліцейськими, а також пам’ятайте що ви не несете відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів.

Якщо вас викликали у відділ поліції ніколи не ходіть туди без адвоката. Навіть якщо вас запевняють, що запрошують у якості свідка чи просто щоб уточнити якісь деталі. Адвокат, це, звісно, не панацея, але суттєва допомога під час спілкування з поліцією.

Також не бійтесь робити випадки непорозумінь з поліцією – публічними. Іноді це найкращий захист від незаконного переслідування чи залякування.

Питання та відповіді

01Що таке безоплатна правова допомога?

Безоплатна правова допомога – правова допомога, яка гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел. Закон України «Про безоплатну правову допомогу» визначає порядок надання безоплатної первинної правової допомоги та безоплатної вторинної правової допомоги.

Лекцiї