Головна сторінка

Основи спілкування

з поліцією

Лекцiя 7

Організація та проведення мирних зібрань: Повідомлення про проведення зібрання

ПОДIЛИТИСЯ У СОЦМЕРЕЖАХ:

Повідомлення про проведення зібрання; одночасні, спонтанні та контр-зібрання; висловлювання на зібраннях.

  1. В Україні діє повідомчий порядок проведення мирних зібрань. Не потрібні ніякі дозволи для проведення мітингів та демонстрацій, навіть якщо планується перекриття доріг.
  2. Повідомити про зібрання можна в будь-яку місцеву раду чи її виконком. Інший можливий варіант – це можна зробити в будь-якому поліцейському відділку. Це особливо зручно, якщо повідомити треба в неробочий час, у святковий чи вихідний день. Найдоцільніше повідомляти орган, який розташований на території проведення зібрання, адже складно (але цілком реально) буде переконати чиновника з сусіднього міста чи області зареєструвати таке повідомлення.
  3. Закон не встановлює жодних вимог до формату чи змісту повідомлення. Водночас, ми рекомендуємо в ньому зазначити орієнтовні час, місце та кількість учасників зібрання. Корисним є зазначення його мети, адже це дозволить чиновникам, до яких ви плануєте апелювати, спробувати вирішити вашу проблему. Також у повідомленні варто вказати ваші прізвище та ім’я, номер телефону, e-mail. Це потрібно на випадок якщо правоохоронцям треба буде узгодити з вами якісь деталі. На цей e-mail також прийде судовий позов, якщо місцева рада захоче вимагати обмеження свободи зібрань. Якщо заплановане перекриття доріг, то варто про це також зазначити у повідомленні.
  4. Законом не визначено граничний строк, за який треба сповістити про проведення зібрання. Конституційний Суд України у рішенні від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001 чітко розтлумачив, що строк сповіщення може бути встановлено виключно законом. Такого закону досі немає і в нього, в цілому, немає потреби, оскільки ризики від його прийняття неспівмірно більші, аніж користь. Крім того, свобода зібрань передбачає і можливість проведення спонтанних зібрань, про які просто неможливо було повідомити. В цілому, конституційна норма сконструйована таким чином, що повідомлення є більше правом, а не обов’язком організатора. Подання повідомлення означає, що держава поінформована про зібрання, а значить зобов’язана його захищати від можливих нападів. Насправді, Національна поліція України та Служба безпеки України без ніяких повідомлень за допомогою власних оперативних даних знають про проведення потенційно проблемних зібрань. Але для додаткових гарантій реалізації державою позитивних гарантій щодо забезпечення свободи зібрань варто за можливості подати повідомлення. Ми рекомендуємо повідомляти про проведення мирного зібрання не пізніше ніж за добу до його проведення.
  5. Якщо в одному місці та в один час заплановане проведення декількох не пов’язаних між собою зібрань, то такі зібрання називають одночасними. Це не є підставою для їх заборони. Одночасні зібрання, які спрямовані одне проти одного, називаються контр-зібраннями і також підпадають під захист Конституції. Ці зібрання не можуть бути заборонені чи обмежені тільки на підставі їх контр-характеру. Навіть більше – поліція зобов’язана захищати учасників всіх зібрань, не допустити сутичок та забезпечити рівні можливості у використанні публічного простору, в якому такі заходи відбуваються.
  6. Свобода зібрань поширюється і на висловлювання, які можуть когось образити, або які викликають різке несприйняття в окремих груп суспільства. Водночас, в Україні заборонені пропаганда комуністичної та нацистської символіки, використання георгіївських стрічок. За використання комуністичної символіки або пропаганди комунізму чи нацизму передбачено сувору кримінальну відповідальність, яка діє на практиці. Законодавство щодо недопущення використання георгіївських стрічок недолуге, бо не визначає орган, який уповноважений складати протоколи про адміністративні правопорушення за цією статтею. Тим не менше, поліція затримує осіб з такою символікою і в подальшому відпускає без жодних, на жаль, наслідків. Також конституційні гарантії не захищають розпалення ворожнечі, заклики до повалення існуючого конституційного ладу, насильницької зміни кордонів, зазіхання на територіальну цілісність та пропаганда ведення агресивної війни, за що також передбачена кримінальна відповідальність.
  7. Отже, в Україні діє повідомчий порядок проведення мирних зібрань. Повідомити про зібрання можна в будь-яку місцеву раду чи її виконком, а також до будь-якого підрозділу поліції. Закон не встановлює жодних вимог до формату чи змісту повідомлення. Законом не визначено граничний строк, за який треба сповістити про проведення зібрання. В Україні можна проводити спонтанні зібрання без повідомлення, одночасні та контр-зібрання. Свобода зібрань поширюється і на висловлювання, які можуть когось образити, або які викликають різке несприйняття в окремих груп суспільства. Водночас, в Україні заборонені пропаганда комуністичної та нацистської символіки, розпалення ворожнечі, заклики до повалення існуючого конституційного ладу, насильницької зміни кордонів, зазіхання на територіальну цілісність та пропаганда ведення агресивної війни. За це передбачена кримінальна відповідальність. Заборонено використовувати георгіївські стрічки, за що встановлено адміністративну відповідальність.

Питання та відповіді

01Куди потрібно повідомляти про мирне зібрання?

Повідомити про зібрання можна в будь-яку місцеву раду чи її виконком. Інший можливий варіант - це можна зробити в будь-якому поліцейському відділку.

Лекцiї