Головна сторінка

Основи спілкування

з поліцією

Лекцiя 13

Справи про адміністративне правопорушення: протокол, порядок розгляду, що робити

ПОДIЛИТИСЯ У СОЦМЕРЕЖАХ:

Існує два порядки притягнення до адміністративної відповідальності:

спрощений у малозначних правопорушеннях (з винесенням постанови у справі на місці);

загальний у всіх інших правопорушення (з складенням протоколу про адміністративне правопорушення та подальшим його розглядом органом, до підвідомчості якого це належить).

 

У першому випадку (спрощеному) все просто – як вже згадувалось, поліцейський складає постанову у справі про адміністративне правопорушення на місці, надає вам копію і надалі Ви зобов’язані сплатити грошовий штраф протягом 30 днів (понад те, для порушення на дорозі існує можливість сплатити штраф одразу за допомогою безготівкового терміналу).

 

В другому випадку (загальному) – незалежно від того, відбулось адміністративне затримання після вчинення правопорушення чи ні, далі поліцейський зобов’язаний скласти протокол про адміністратвине правопорушення.

 

Очевидно, що для цього спершу необхідно встановити особу порушника, здійснивши перевірку документів (п. 2 ч. 1 ст. 32 Закону України “Про Національну поліцію”). Ви не зобов’язані носити документи з собою, тому Ви можете самостійно повідомити свої установчі дані для протоколу. Врешті-решт, правдивість Ваших слів може бути доведена Вашими друзями, родичами по мобільному телефону тощо.

 

Протокол складається на місці вчинення правопорушення. Однак у випадку неможливості складення його на місці, законодавство дозволяє здійснити доставлення особи для складення протоколу про адміністративне правопорушення (ст. 259 КУпАП).

 

На жаль, поліцейські не завжди вміють належним чином складати протокол і користуються допомогою більш кваліфікованих колег, а тому на практиці складають його не на місці, а у відділенні поліції. Це можуть бути слідчі, інколи чергові, доволі часто – дільничні офіцери поліції. Тому в більшості випадків поліція «запрошує» особу для складення протоколу до відділення поліції, а у разі відмови добровільно слідувати за ними – доставляє для складення протоколу на підставі ст. 259 КУпАП (доставлення з метою складення протоколу).

 

Тепер детально про протокол. Зі зразком протоколу можна ознайомитися самостійно – він є додатком до Інструкції, затв. Наказом № 1376, яку можна знайти на сайті rada.gov.ua. Так само можна завантажити протокол про адміністративне затримання, постанову по справі про адміністративне правопорушення тощо. В принципі, ніхто не зобов’язаний знати його форму, однак Вам може бути корисно подивитись як виглядають поля, в яких Ви маєте поставити підпис або поле для зауважень. Не забувайте, що сам процес складення протоколу однозначно буде стресом для вас.

 

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності (ст. 254 КУпАП).

 

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; за наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

 

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання (ст. 256 КУпАП).

 

Яка подальша доля протоколу?

 

Протокол – це доказ у справі про адміністративне правопорушення, хоча юридично це просто засіб його фіксації. В будь-якому випадку питання наявності вини визначається органом, якому підвідомчя конкретна категорія справ.

 

Глава 17 КУпАП встановлює підвідомчість справ про адміністративні правопорушення – найчастіше правопорушення розглядають суди загальної юрисдикції.

 

Протокол про адмінправопорушення розглядається за місцем вчинення або місцем проживання (реєстрації) правопорушника. КУпАП говорить про те, що Вас мають повідомити про місце та час розгляду протоколу. За загальним правилом протокол розглядається в її присутності, але якщо особа повідомлена належним чином і не прибула – це не перешкода. Ці правила працюють для поліції чи виконавчих комітетів, однак не судів. В судах, зазвичай, особа присутня. Але в цьому випадку протокол розглядається протягом однієї доби, тож особа затримується і одразу після нетривалого складення матеріалів доставляється до суду (ст. 277 КУпАП).

 

В інших випадках застосовується загальний строк розгляду справи – 15 днів. Проте для окремих категорій справ це може бути 3, 5, 7 днів.

 

Постанова у справі або рішення суду ухвалюється по суті. Воно може бути оскаржене протягом 10 днів до вищестоящого керівника (наприклад, поліції чи інспекції) або адміністративного суду в порядку, передбаченому КАСУ.

 

Питання та відповіді

01Чи завжди потрібно мати при собі документи?

Ви не зобов’язані носити документи з собою, тому Ви можете самостійно повідомити свої установчі дані для протоколу. Врешті-решт, правдивість Ваших слів може бути доведена Вашими друзями, родичами по мобільному телефону тощо.

Лекцiї