Головна сторінка

Основи спілкування

з поліцією

Лекцiя 5

Цифрова безпека: Як захистити свій пристрій від вірусів, шпигунського та іншого небажаного програмного забезпечення?

ПОДIЛИТИСЯ У СОЦМЕРЕЖАХ:

Що треба для того, щоб захистити свій пристрій від вірусів, шпигунського та іншого небажаного програмного забезпечення? Насправді, тут немає нічого складного. Треба мати оновлене програмне забезпечення (операційну систему тощо), працюючій та оновлений антивірус та, найпростіше — не встановлювати собі на ноутбук чи смартфон незрозумілі програми. Давайте розберемо ці пункти детальніше.

Якщо ви використовуєте ліцензійне програмне забезпечення (комерційне чи опенсорс), відповідно, вам доступні оновлення цього програмного забезпечення.

Оновлення — це не тільки новий функціонал в програмі, а, насамперед, — закриття знайдених «дірок», через які різні зловмисники могли атакувати користувачів. Саме так було й з вірусом «Petya», який зміг вразити комп’ютери, які були не оновлені. Ти, хто включив автоматичне оновлення та оновив свої пристрої за декілька місяців перед тим — ця «епідемія» їх не торкнулася.

Або вразливість у WhatsApp, наприклад, через яку зловмисники могли віддалено встановити шкідливе програмне забезпечення, яке підслуховувало та слідкувало за користувачем. Всі, хто не оновився — в зоні ризику.

Все це стосується абсолютно всього програмного забезпечення: на комп’ютері, смартфоні, роутері та інших «розумних» пристроях.

Головна вимога до антивірусної програми — це її наявність та оновлюваність. Тільки ці 2 умови дозволяють знизити ризик зараження зловмисним програмним забезпеченням вашого пристрою.

Логіка роботи таких програм дуже проста: з’явилася інформація про новий вірус — випустили бази, в яких це вже зазначено. Якщо антивірус оновився — він тепер «знає», що є такий вірус та його треба блокувати. Якщо не оновився — відповідно, — не знає.

Насправді, антивірусна програма може бути й безкоштовною, але треба переконатися, що оновлення до неї (ПЗ та антивірусні бази) виходять регулярно.

Якщо коротко, то «зламаний» платний антивірус зі старими базами буде набагато гіршим, ніж простенький безкоштовний антивірус, але з актуальними базами. А щоб бази були завжди «свіжими» — налаштуйте автоматичне оновлення баз з мінімальним інтервалом.

Та не забувайте періодично сканувати антивірусною програмою свій пристрій. До речі, це теж варто налаштувати, щоб виконувалося автоматично.

Дуже часте явище, коли шкідливі програми на комп’ютер потрапляють з вини самого користувача. Звідки вони беруться? Все просто: користувачі їх самі встановлюють, незважаючи на попередження антивіруса або операційної системи.

Щоб зменшити ймовірність попадання шкідливого ПО з вини користувача, потрібно встановлювати програми з офіційних магазинів (Play Market, AppStore та ін.). Перед тим, як туди вони потрапляють, модератори ретельно перевіряють це програмне забезпечення і якщо з ним все в порядку — тільки тоді розміщують і воно стає доступним користувачам.

Якщо ж встановлювати в обхід цих магазинів, — дуже висока ймовірність, що в таке програмне забезпечення могли вмонтувати якусь шкідливу функцію. Особливо це стосується «зламаних» платних програм, які поширюють в інтернеті безкоштовно.

Ну і при встановленні різного програмного забезпечення, обов’язково перевіряйте до чого воно просить доступ. Щоб ці доступи були співмірні з функціоналом цієї програми. Наприклад, з додатком «калькулятор» навряд чи обов’язково потрібно давати доступ до своєї геолокації і телефонних дзвінків. Краще такі запити відхиляти і шукати альтернативу такій програмі.

Питання та відповіді

01Чим краще користуватися: "зламаним" платним антивірусом чи безкоштовним програмним забезпеченням?

Якщо коротко, то «зламаний» платний антивірус зі старими базами буде набагато гіршим, ніж простенький безкоштовний антивірус, але з актуальними базами. А щоб бази були завжди «свіжими» — налаштуйте автоматичне оновлення баз з мінімальним інтервалом.

Лекцiї