Головна сторінка

Основи спілкування

з поліцією

Лекцiя 11

Затримання за вчинення адміністративного правопорушення

ПОДIЛИТИСЯ У СОЦМЕРЕЖАХ:

Затримання – це нормально, хоча психологічно складно. Проте, якщо знати, що саме вас очікує і вимагати належного офомлення затримання – цей стрес стає значно меншим. Найкраще – мати на поготові телефон юриста, якому ви довіряєте, який може захистити вас або просто проконсультувати у такій сиутації.

 

Законодавство (ст. 260 КУпАП, ст. 37 Закону України “Про Національну поліцію”) передбачає такі випадки, коли особу можуть затримати:

– якщо особа вчиняє адміністративне правопорушення та не реагує на вимоги поліцейського припинити вчинення протиправних дій, коли вичерпано всі інші заходи впливу;

– для встановлення особи, якщо поліцейський обґрунтовано підозрює Вас у порушені законодавства;

– для складання протоколу про адміністративне правопорушення, якщо такий протокол не можливо скласти безпосередньо на місці його скоєння;

– для забезпечення своєчасного і правильного розгляду складеного на Вас протоколу про адміністративне правопорушення (винесення постанови).

 

При цьому, поліції надано право затримувати осіб лише при вчиненні перерахованих у п. 1 ч. 2 ст. 262 КУпАП правопорушень. Наведемо декілька найпоширеніших:

– дрібне хуліганство (ст. 173);

– злісна непокора законному розпорядженню чи вимозі працівника поліції (ст. 185);

– прояв неповаги до суду (ст. 185-3);

– торгівля з рук у невстановлених місцях (ст. 160);

– розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п’яному вигляді (ст. 178);

– при порушенні правил дорожнього руху;

– тощо.

 

При цьому, поліцейський має чітко із посиланням на законодавство оголосити причину Вашого затримання та роз’яснити Ваші права. Тобто не просто сказати, що ви винні, а в чому полягала протиправність дій.

 

Про кожний випадок адміністративного затримання поліція негайно після фактичного затримання особи повідомляє центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) за допомогою телефонного чи інших видів зв’язку (ч. 2 Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, затв. Постановою КМУ № 1363 від 28.11.2011). Залучення захисника (адвоката) із центру відбувається окрім випадків, якщо особа захищає себе особисто чи запросила захисника. Однак така відмова відбувається не під час затримання, а після того як захисник (адвокат) прибув до відділення поліції та у присутності якого, особа відмовилася від послуг захисника (адвоката) у формі письмової заяви, копія якої подається адвокатом до відповідного регіонального центру (ч. 3 ст. 261 КУпАП, ч. 9 Порядку інформування…, затв. Постановою КМУ № 1363 від 28.11.2011).

 

На практиці, повідомляє не особа, яка затримує, а черговий вже після Вашого прибуття до відділення поліції. Така практика є неправильною, оскільки моментом затримання відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України “Про Національну поліцію” є момент фактичного затримання, а центр з надання БВПД має бути повідомлений “негайно”, як це було зазначено вище. Тож варто вимагати повідомлення негайно від того патрульного поліцейського, який Вас щойно затримав.

 

Якщо ж поліція не повідомляє Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги та ігнорує Ваші вимоги зробити це, то законодавство передбачає можливість повідомлення про затримання Вашими родичами за єдиним телефонним номером безоплатної правової допомоги – 0-800-213103. Розгляд повідомлень здійснюється регіональними центрами відповідно до їх компетенції та за умови отримання обов’язкових відомостей про ступінь споріднення із затриманою особою (ч. 3 Порядку інформування…, затв. Постановою КМУ №1363 від 28.11.2011).

 

Про місце перебування затриманого негайно повідомляється родичам, а на його прохання – адміністрацію за місцем роботи або навчання (ч. 2 ст. 261 КУпАП, п. 4 ч. 14 Розділу VI Інструкції, затв. Наказом № 440). Зауважимо, адміністрація повідомляється лише на Ваше прохання, обов’язок поліцейського повідомити лише родичів. На жаль, існує негативна практика повідомлення університету, в якому навчається затриманий-студент з метою “виховання”, що є порушенням права на повагу до приватного та сімейного життя, передбаченого ст. 8 Конвенції з прав людини (ЄКПЛ).

 

Про повідомлення в протоколі про адміністративне затримання робиться відповідний запис, зазначаються число, місяць, рік та час, кого повідомлено і в який спосіб. За неможливості поінформувати родичів та в разі відмови затриманої особи надати інформацію для їх повідомлення, про це робиться відповідний запис затриманою особою та посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне затримання, із зазначенням поважних причин (п. 9 Розділу ІІІ Інструкції, затв. Наказом №1376).

 

Про затримання неповнолітнього обов’язково повідомляють його батьків або осіб, котрі їх замінюють (законних представників). У протоколі про адміністративне затримання зазначаються час, дата повідомлення, кого повідомлено і в який спосіб (п. 9 Розділу ІІІ Інструкції, затв. Наказом № 1376).

 

Запам’ятайте! Затримання не може тривати довше аніж три години з моменту фактичного затримання (коли було обмежено фізичне пересування особи поліцейським, тобто Ви були вимушені підкоритися наказу поліцейського), а не від часу складання протоколу (ч. 2 ст. 37 Закону України “Про Національну поліцію”). У протоколі має бути зазначено фактичний час затримання – конкретний день, година та хвилина, в яку ви були затримані. Якщо цього немає – то самостійно впишіть це у графу “зауваження”, яку ви можете заповнити під час підписання протоколу.

 

Хоча загальний строк становить три години, це не завжди так. Адже у виключних випадках строк може бути подовжено до 3 діб, а саме у випадку вчинення незаконного перетину кордону, порушення прикордонного режиму тощо, а також при порушенні правил обігу наркотичних та психотропних речовин, якщо необхідно встановити особу, провести медичний огляд, з’ясувати обставини їх придбання та дослідити такі речовини. У такому випадку – протягом 24 годин з моменту затримання про це повідомляється прокурор (ч. 3 ст. 263 КУпАП, п. 10 Розділу ІІІ Інструкції, затв. Наказом №1376).

 

Розгляд обставин правопорушення після доставлення у відділення поліції проводиться негайно в окремій кімнаті, яка своїм обладнанням не пригнічує честь та гідність затриманих, але не більше трьох годин із моменту доставлення їх до чергової частини (п. 1 ч. 10 Розділу VI Інструкції, затв. Наказом № 440).

 

У разі, коли в черговій частині перебувають декілька осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, і розпочати розгляд обставин щодо затриманих одночасно неможливо, тоді такий розгляд проводиться в порядку черговості доставлення. У першу чергу розглядаються обставини щодо осіб, які не підлягають адміністративному затриманню.

 

Ці три години відведено на складення протоколу про адміністративне правопорушення, протоколу про затримання, отримання Ваших пояснень тощо. На практиці виникають ситуації, коли порушників багато, а строк у три години завершується. У цьому випадку Вас мають звільнити і продовжувати ці дії з Вами, вже не у статусі затриманого. Також це має відбуватись у час зручний для Вас, тому Ви спокійно можете залишити відділення поліції. Однак, пам’ятайте, що у випадку ігнорування Вами належного та своєчасного розгляду справи, до Вас може бути застосований привід (примусове доставлення), якщо мова йде про категорії справ, які розглядають суди. Тож варто з цим не шуткувати.

 

До речі, при розгляді обставин щодо правопорушника черговий зобов’язаний перевірити законність доставлення до поліції, а також вимагати від поліцейського, який доставив правопорушника, скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 259 КУпАП (п. 3 ч. 14 Розділу VI Інструкції, затв. Наказом № 440). У разі необґрунтованого доставлення негайно звільнити доставлену особу, про що зробити відповідний запис у журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених й запропонувати посадовій особі, винній у необґрунтованому доставленні, вибачитися, а про необґрунтоване доставлення доповісти письмовим рапортом начальникові. Висновок: якщо Ви вбачаєте порушення при затриманні та доставленні до відділення поліції – шукайте допомоги у чергового, адже це його обов’язок вчинити перераховане вище.

 

Після звільнення з відділення поліції речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об’єктом правопорушення, виявлені при затриманні, особистого огляду або огляду речей, вилучаються поліцейськими. У протоколі про адміністративне правопорушення або в протоколі про адміністративне затримання робиться відповідний запис про те, які саме речі, предмети, документи, що є знаряддям або безпосереднім об’єктом правопорушення, вилучено у затриманого, зазначаються їхні індивідуальні ознаки, номери, місце та обставини їх виявлення (ст. 265 КУпАП, п. 15 Розділу ІІІ Інструкції, затв. Наказом № 1376).

Питання та відповіді

01Які є підстави, аби затримати особу?

Законодавство (ст. 260 КУпАП, ст. 37 Закону України “Про Національну поліцію”) передбачає такі випадки, коли особу можуть затримати: – якщо особа вчиняє адміністративне правопорушення та не реагує на вимоги поліцейського припинити вчинення протиправних дій, коли вичерпано всі інші заходи впливу; – для встановлення особи, якщо поліцейський обґрунтовано підозрює Вас у порушені законодавства; – для складання протоколу про адміністративне правопорушення, якщо такий протокол не можливо скласти безпосередньо на місці його скоєння; – для забезпечення своєчасного і правильного розгляду складеного на Вас протоколу про адміністративне правопорушення (винесення постанови).

Лекцiї